RADIO CHECK PLEASE! Witamy Was prosto z Monako. Niby wyścig potrafią ustawić kwalifikacje, ale i tak wszyscy zawsze jesteśmy podekscytowani luksusowym weekendem w Monte Carlo. Narzekanie nie ma większego sensu, cieszmy się z tego co mamy. Czy chcemy tego, czy nie, tor w Monako jest tym najbardziej wymagającym, pełnym nieprzewidzianych sytuacji i jedną wielką niewiadomą. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych informacji i ciekawostek o torze. Później standardowo czeka na Was rozmowa z Darkiem (obserwuj Darka na Facebooku lub Twitterze!).

  • Circuit de Monaco liczy sobie 19 zakrętów, a długość jednego okrążenia wynosi dokładnie 3,337 km
  • pierwsze Grand Prix Monako odbyło się w 1929 r.
  • pierwszy wyścig z serii F1 odbył się na torze w Monte Carlo w 1950 r.
  • podczas tegorocznego wyścigu kierowcy przejadą 78 okrążeń, pokonując tym samym 260,286 km
  • Pirelli przywiezie do Monte Carlo najbardziej miękki zestaw swoich opon na sezon 2021
  • najwięcej zwycięstw w Monako spośród obecnej stawki ma na swoim koncie Lewis Hamilton (wygrywał 3 razy)

 

OFICJALNE WYNIKI POPRZEDNIEGO WYŚCIGU (2019)Zgodzisz się ze mną, jeśli powiem, że tor w Monte Carlo należy do tych najciekawszych i najtrudniejszych w całym kalendarzu, na którym dosłownie wszystko może się wydarzyć, a każdy najdrobniejszy błąd ze strony kierowcy kończy tak naprawdę jego przygodę z tym torem?

Z pewnością jest to nietypowy tor, ciekawy i bardzo trudny. Plusy tego toru potrafią szybko zmienić się w minusy. Przez to, że bariery są bardzo blisko, to manewrów wyprzedzania mamy tu zazwyczaj jak na lekarstwo. Generalnie najciekawszymi sesjami, powinny być sesje treningowe oraz kwalifikacje, wyścig - jeśli zostanie rozegrany na suchej nawierzchni - prawdopodobnie będzie tak zwaną "procesją". Choć mam nadzieję, że się mylę!

 

W ubiegłym roku weekend w Monako został odwołany z powodu pandemii COVID-19. Na szczęście teraz wszystko udało się zorganizować. Myślisz, że luksusowe Grand Prix wróci ze zdwojoną siłą?

Może nie ze zdwojoną, ale na pewno bardzo nam wszystkim brakowało tego Grand Prix, tej nitki toru. Pomimo tego, że wyścigi są zazwyczaj nudne, to nie można odmówić ulicom Monako uroku. Idealnym scenariuszem byłoby deszczowe Grand Prix, ale według prognozy pogody powinno być sucho. 

 

Przypomnijmy sobie szybko ostatnie Grand Prix zorganizowane w Monako, w 2019 roku. Kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji odszedł od nas Niki Lauda - legendarny kierowca, uważany za najlepszego w historii królowej motorsportu. Wiele się działo podczas tego weekendu i oczywiście samego wyścigu. Lewis Hamilton walczył z mocno zużytymi oponami, ale koniec końców dowiózł zwycięstwo i zadedykował je Nikiemu, z którym miał wspaniałe relacje. Jak wspominasz tamten czas Darku?

To był ciężki weekend, dla każdego fana Formuły 1. Śmierć Nikiego odbiła się szerokim echem, Mercedes pięknie upamiętnił Austryjaka czerwonym "Halo" na srebrnych strzałach. Trzykrotny mistrz świata zazwyczaj był widywany w czerwonej czapeczce z daszkiem, ten ruch Niemieckiego zespołu był naprawdę piękny. Wyścig był rozgrywany na suchej nawierzchni, oglądaliśmy tylko dwa manewry wyprzedzania, ale pomimo tego cała rywalizacja była naprawdę ciekawa. Walka między Hamiltonem a Verstappenem była bardzo intensywna, trzymała w napięciu aż do nieudanej próby wyprzedzenia.

 

A jak to wszystko według Ciebie rozegra się w tym roku? Dwa lata temu Max Verstappen deptał Hamiltona po piętach, dojechał na metę drugi, ale otrzymał 5 sekund kary i spadł na 4 pozycję. Wiemy jak się prezentuje sytuacja w tym sezonie. Czy to będzie kolejny zacięty pojedynek pomiędzy Brytyjczykiem i Holendrem?

Tak jak już mówiłem po Grand Prix Hiszpanii - myślę, że Max będzie miał przewagę w trakcie tego weekendu. Samochód Red Bulla świetnie czuje się w wolnych zakrętach, ma bardzo dobrą przyczepność mechaniczną i rozumie się o wiele lepiej z bardziej miękkimi mieszankami niż Mercedes. Czy to się potwierdzi? Zobaczymy, czas pokaże.

 

Charles Leclerc chyba wreszcie musi się odkuć po ostatnich nieudanych występach przed własną publicznością. Jak się zapatrujesz na szanse monakijskiego kierowcy?

Mam ogromną nadzieję, że Charles będzie mógł powalczyć o wysokie pozycje. W ostatnich latach nie miał szczęścia ani w seriach juniorskich, ani w Formule 1. Oby tym razem wszystko poszło po myśli tego kierowcy. Bardzo bym chciał, żeby zdobył podium, ale realnie patrząc będzie o to ciężko.

 

Co ze środkiem stawki, kto w roli faworyta? Pomijając teraz różne ciekawe, nieprzewidziane sytuacje, które mają miejsce w Monte Carlo.

Nie sądzę, że coś się zmieni względem ostatnich wyścigów - Ferrari i McLaren będą ze sobą mocno walczyć. Dodatkowo McLaren przyjedzie do Monako z nowym oklejeniem. Co prawda jednorazowym, ale będzie to malowanie wyjątkowe.

 

Jest sens w ogóle kogoś typować czy raczej zostajemy przy „tutaj wszystko może się zdarzyć”?

Wydaje mi się, że najlepszym zespołem będzie Red Bull, Mercedes będzie tuż za nimi. Co dalej... zobaczymy, to wyjątkowy tor, kierowcy będą mieli tutaj dużo do powiedzenia. Mam nadzieję, że będzie to po prostu ciekawy weekend!

 

Czekaliśmy na Monte Carlo i w końcu się doczekaliśmy. Manewrów wyprzedzania z pewnością wielu nie będzie, ale mimo wszystko liczymy na zaciętą walkę do ostatniego okrążenia. Grand Prix Monako rządzi się swoimi prawami, więc niech tak będzie i tym razem. Miłego oglądania! À bientôt!

 

 

MONAKO 2021 - ROZKŁAD JAZDY

 

Czwartek, 20 maja
godz. 11:30 – 12:30 – Pierwszy trening F1
godz. 13:00 – 14:00 – Konferencja prasowa
godz. 15:00 – 16:00 – Drugi trening F1

 

Sobota, 22 maja
godz. 12:00 – 13:00 – Trzeci trening F1
godz. 15:00 – 16:00 – Kwalifikacje F1
godz. 16:00 – 17:00 – Konferencja prasowa

 

Niedziela, 23 maja
godz. 13:20 – 13:50 – Parada kierowców
godz. 15:00 – 17:00 – Wyścig F1